شماره خبر :٥١٠٥٨٣   تاریخ انتشار خبر : 1395/09/22
 
دکتر سکوتی در جلسه گفتار علمی:
قوانین اجتماعی باید با پیشرفت های علمی مطابقت کند
دکتر رضا سکوتی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، در سومین جلسه از دور سوم سلسله گفتار‌های علمی که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه تبریز بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد دانشگاه برگزار شد، با محوریت مشکلات عرصه پژوهش به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش واحد اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد رهبری دانشگاه تبریز، دکتر سکوتی دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه تبریز در این جلسه که بعد از نماز عصر در محل مسجد دانشگاه برگزار شد به مشکلات عرصه پژوهشی اشاره کرد و اذعان داشت: هر پیشرفتی ممکن است مشکلاتی را داشته باشد که از جمله این مشکلات  در عرصه پژوهشی، سرقت علمی را می توان نام برد.

دبیر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی در ادامه به تعریف مفهوم حقوق پرداخت و آن را مجموع قواعد الزامي حاكم بر روابط افراد يك جامعه نسبت به يكديگر و نسبت به حكومتشان و نسبت به ديگر جوامع معرفی کرد و افزود: علم حقوق برای اینکه بتواند حقوق اشخاص را در جامعه تامین بکند باید خود را با مشکلات بوجود آمده در اثر پیشرفت تلفیق دهد و با توجه به مسائل روز تعریفات و محدودیت هایی را شرح دهد.

این استاد دانشگاه در ادامه به سرقت و تقلب در علم اشاره کرد و افزود: از دیدگاه حقوق سرقت علمی تعارض به حقوق دیگران تلقی میشود و قانون گزاران موظف به وضع قوانینی برای دفاع از حقوق اشخاص در صورت وجود این گونه تعارضات هستند تا اشخاص بتوانند حقوق خود را مطالبه کنند.

دکتر سکوتی به مشکلات بوجود آمده در اثر توسعه ی فضای مجازی و به وجود آمدن جرایم جدید اشاره کرد و تصریح نمود: این وضع باید موجب تحریک قانون گزاران برای وضع قوانین جدید و کار آمد با توجه به مشکلات موجود شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز مسائلی همچون تقلب و سرقت علمی در زمینه پایان نامه، مقاله و رساله را علاوه بر تعارض به حقوق اشخاص، تعارض به حقوق اجتماع خواند و با بیان سخنی از مقام معظم رهبری تقلب در زمینه علمی را حرام و کسب در آمد از امتیازات این عمل را نیز حرام دانست.

 


 

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1395/09/22

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
هدایت به بالای صفحه