شماره خبر :٥٠٠٥٠٧   تاریخ انتشار خبر : 1395/06/01
 
حجت الاسلام انوری در جلسه تفسیر قرآن کریم:
آفرینش انسان، اوج هنر الهی در خلقت است
جلسه تفسیر موضوعی قرآن کریم، طبق برنامه هفتگی که بصورت دوره ای در دانشکده های دانشگاه تبریز برگزار می‌شود، روز یکشنبه 31 مرداد ماه در دانشکده فیزیک برپا شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد رهبری دانشگاه تبریز، حجت الاسلام والمسلمین محمد انوری مسئول نهاد رهبری دانشگاه تبریز با اشاره به محجوریت قرآن کریم خاطر نشان کرد: کتاب آسمانی و معجزه خاتم الانبیاء (ص)آنگونه که باید به بطن و متن زندگی افراد جامعه راه نیافته است و انتظار می‌رود اهل علم و نخبگان دانشگاهی توجه بیشتری به قرآن داشته باشند، متأسفانه غفلت از این امر در مجامع دانشگاهی نیز دیده می‌شود لذا ما دانشگاهیان باید تلاش کنیم تا از پیشروان ترویج معارف قرآن در جامعه باشیم.

حجت الاسلام انوری در شرح و تفسیر آیه 20 سوره مبارکه لقمان اشاره کرد: خداوند متعال در خلقت انسان، خود را تحسین نمود است چراکه انسان والاترین و بینظیرترین مخلوق الهی است لذا می‌توان گفت آفرینش انسان، اوج هنر الهی در خلقت است و از اینرو پروردگار مهربان با عنایت ویژه به انسان، آسمانها و زمین را مُسَخّر انسان گردانیده است. خداوند دونوع نعمت در اختیار انسان قرار داده است که این نعمتها شامل نعمت‌های دنیایی و مادی است که بشر تا حدودی توانسته از آن بهره گیرد. اما نعمت‌های باطنی و معنوی همواره در طول تاریخ مورد بی‌توجهی بشریت قرار گرفته است. تا جائیکه می توان گفت اگر انسان در اطاعت فرامین خداوند متعال باشد، به عنوان خلیفه و جانشین خداوند در روی زمین خواهد شد. اگر کسی به میزان مناسب از این دو نعمت مادی و معنوی در کنارهم بهره‌مند شود، می‌تواند انسان کامل و خلیفه الهی گردد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره بر نظریه های مطرح شده در مورد آینده جهان، افزود: همانطور که می دانید در طول تاریخ دو نظریه مهم درباره آینده جهان مطرح شده است. "فرانسیس فوکویاما" تئوری «پایان تاریخ» را مطرح کرده و لیبرالیسم را بعنوان جریان غالب و مسلط در جهان معرفی کرده لذا در پایان تاریخ بقیه حکومت‌های بشری در مقابل این جریان تسلیم خواهند شد. نظریه دیگری توسط "هانتیگتون" با عنوان «برخورد تمدن‌ها» مطرح شد که مطابق این تئوری پس از پایان جنگ سرد تمدن‌های مختلف در مقابل هم قرار خواهند گرفت که در پایان تمدن غرب بر تمدن‌های دیگرسیطره خواهد یافت. در مقابل، ادیان الهی نظریه منجی را مطرح کرده‌اند که مطابق آن نجات جهان و تکمیل زندگی بشری بوسیله منجی الهی محقق خواهد شد. لذا کسی می‌تواند الگوی متعالی به دنیا معرفی کند که به دو وجه مادی و معنوی انسان در کنار یکدیگر توجه داشته باشد.

حجت الاسلام انوری در پایان جلسه تفسیر با اشاره به مسئله وحدت حوزه و دانشگاه تاکید کرد: سالهاست که مسئله وحدت حوزه و دانشگاه در کشور مطرح شده است اما آنطور که باید این امر محقق نشده است. وحدت حوزه و دانشگاه مسأله بسیار اساسی است همانطور که علوم حوزوی به علوم دانشگاهی احتیاج دارد، علوم دانشگاه‌ها نیز نیازمند تلفیق علوم خود با علوم اسلامی هستند. هنر دانشمندان ما در این است که بتوانند با تلفیق مناسب بین علوم دانشگاهی و علوم اسلامی، مطالب جدیدی به دنیا عرضه کنند. امیدوارم در کنار شما عزیزان با کمتر کردن فاصله میان خود بتوانیم به قرآن کریم رجوع کرده و از مروجان معارف ناب قرآن در جامعه خویش باشیم. 

 

 


 

 

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1395/06/01

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
هدایت به بالای صفحه