شماره خبر :٥٣٤٤٥٧   تاریخ انتشار خبر : 1396/10/28
 
حجت الاسلام و المسلمین انوری در مراسم یادواره شهدای 27 دی دانشگاه تبریز:
شهدا سند دینداری جامعه‌ی ما هستند
مراسم گرامیداشت شهدای 27 دی دانشگاه تبریز با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین انوری، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه تبریز و با حضور مسئولان دانشگاه و خانواده های شهدای 27 دی دانشگاه تبریز، در یادمان شهدای این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد رهبری دانشگاه تبریز به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد انوری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در مراسم گرامیداشت روز شهدای ۲۷ دی دانشگاه تبریز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشگاه تبریز، با بیان این‌که شهدا چراغ راه ما هستند، اظهار کرد: شهدای دانشگاه، موجب افتخار و سربلندی ما هستند و به همین دلیل نیز افتخار می کنیم که این دانشگاه، مشهد الشهدای تمامی دانشگاه هاست. 

وی با تاکید بر این‌که شهدا راهنمایان ما در این جهان هستند تا ما راه خود را گم نکنیم، افزود: مکتب شهدا مهم ترین ملاک ارزیابی  از حرکت و جامعه ما است، اگر بخواهیم جامعه‌ی خود را از جهات مختلف ارزیابی کنیم باید شهدا را ملاک و آرمان خود قرار دهیم. 

وی ادامه داد: در ملاک دین سنجی دو رویکرد وجود دارد که یکی از آن‌ها رویکرد حداقلی است که در آن دینداری را به یک سری عناصر تقلیل می‌دهند، به عنوان مثال عده‌ای دین را به اخلاق را تقلیل داده و دین را مساوی اخلاق می‌پندارند، در حالی که اخلاق جزئی از دین است، یا برخی‌ها احساس‌های فردی و معنوی فرد را می‌سنجند و با مشاهده‌ی یک حس معنویت در آحاد جامعه، نتیجه می‌گیرند که این جامعه دین‌دار است. 

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز با بیان این‌که برخی نیز دینداری جامعه را با مناسک‌ها و عبادت‌ها می‌سنجند، افزود: عده‌ای نیز دین را مساوی با انجام مناسک و عبادت‌ها می‌دانند. درحالی که اگر بخواهیم این گونه قضاوت کنیم، با نگاهی به صدر اسلام، مشاهده می‌کنیم که در جامعه‌ی بعد از نبی مکرم اسلام مردم نماز می‌خواندند و با حجاب بودند و روزه هم می‌گرفتند، ولی در عین حال امیرالمومنین (ع) که در راس حکومت بودند با همین گروه‌ها مانند خوارج می‌جنگیدند.
وی با تاکید بر این‌که ملاک و شاخصه دینداری یک جامعه، شناخت حق و دفاع از آن است، گفت: باید علاوه بر انجام مناسک، عبادت‌ها، حجاب و روزه، شناخت حق و دفاع از حق را ملاک  دینداری جامعه قرار دهیم. 

وی در ادامه  گفت: اگر در حال حاضر بخواهیم در طول اعصار مختلف تاریخ، دینداری کشور خود را بسنجیم، بی شک ملت ایران متدین ترین و دیندارترین ملت ها است که بزرگ منشانه از پرچم حق و اسلام ناب دفاع می‌کنند و آن را در مقابل ابر قدرت های جهانی به اهتزاز در می آورند. 
حجت الاسلام انوری با اشاره به این‌که روحیه ایثار و شهادت منحصر به دوران دفاع مقدس نبود گفت: شهدای مدافع حرم دوباره نشان دادند که ایمان و تدین آن‌ها کمتر از میزان دین داری شهدای انقلاب نیست.

وی تاکید کرد: امروزه سینه سپر کردن در مقابل دشمنان و رسیدن به مقام شهادت به مراتب سخت‌تر از دوران جنگ تحمیلی است؛ چرا که آن زمان همه درگیر جنگ بودند، ولی در حال حاضر اگر کسی راه شهادت را بر می گزیند، هنر بزرگی است و این دینداری جامعه را ثابت می‌کند. 

وی با بیان این‌که باید برای ادامه راه، خود را قوی کرده و وابستگی خود را به عوامل بیرونی کم کنیم، گفت: انقلاب با این هدف به وجود آمده که وابستگی خود را از بیرون کم کنیم و معتقدم  در حال حاضر نیز باید به خود متکی باشیم و با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم.  

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1396/10/28

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
هدایت به بالای صفحه