معرفی دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی

 

دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی در راستای استفاده از ظرفیت نخبگان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه برای اهتمام به تحقق عملی وحدت حوزه و دانشگاه، تحت اشراف نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه معزز تبریز و با حضور نمایندگانی از حوزه و دانشگاه در محل دانشگاه تبریز تشکیل یافته است و هم­زمان با گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در آذر ماه 96 افتتاح گردید. افتتاح این دبیرخانه اهداف چندی را دنبال می­کرد؛ از جمله به همان­سان که در مراسم افتتاح اشاره گردید، یکی از اهداف عمده تشکیل این دبیرخانه آن بود که دبیرخانه به منظور تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه، به عنوان کانونی عمل کند که فعالیت­های فرهنگی حوزه و دانشگاه در آن تعالی پیدا کند. و نیز تعالی دینی و انسان­ساز و تحقق آرمان­های حضرت امام (ره) از جمله اهداف دیگری بود که باید در این دبیرخانه دنبال گردد. همچنین عمده اهداف این دبیرخانه در اساسنامه آن آمده است که رکن اصلی این اهداف همان تحقق وحدت حوزه و دانشگاه و گسترش همکاری­های عملی و پژوهشی حوزه و دانشگاه است.

آنچه در گام اول برای موفقیت دبیرخانه در نیل به اهداف خود لازم و ضروری بود، عبارت از تشکیل یک گروه قوی در شورای مرکزی بود که با برنامه­ها و تصمیم­های منسجم و مبتنی بر فکر و اندیشه، بتواند موجبات تحقق وحدت حوزه و دانشگاه را فراهم آورد. تشکیل شورای مرکزی نخستین گام بعد از افتتاح دبیرخانه، و تصویب اساسنامه دبیرخانه توسط شورای سیاست­گذاری دبیرخانه (متشکل از نماینده محترم ولی­فقیه در استان، مدیر محترم حوزه­های علمیه استان، رئیس محترم دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­های استان، رئیس محترم دانشگاه تبریز، و مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز) به حساب می­آید. شورای مرکزی بر مبنای اساسنامه دبیرخانه، وظایفی چون تصویب دستورالعمل­های اجرایی، و برنامه­های پیشنهادی، و تصمیم­گیری در باب مسائل مربوط به دبیرخانه و ارائه راهکارهای مناسب برای تحقق اهداف دبیرخانه و... را بر عهده دارد.

یکی از اهداف عمده دبیرخانه زمینه­سازی برای انجام مطالعات در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه می­باشد. بر این مبنا یکی از کارهای ارزنده­ای که به انجام رسیده انجام طرح پژوهشی با عنوان «سنجش نگرش دانشگاهیان و حوزویان نسبت به یکدیگر» توسط جهاد دانشگاهی استان است. در این طرح پژوهشی با هدف شناخت ایستارها و نگرش­های حوزه و دانشگاه  نسبت به یکدیگر به منظور شناخت راه­های همبستگی، وحدت و همکاری، به سنجش نگرش دانشگاهیان و حوزویان نسبت به یکدیگر پرداخته شده و نتایج مهم و قابل توجهی به دست آمده است.

دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه، همچنین در این مدت اقدام به برگزاری جلساتی با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه کرده است. از جمله این جلسات می­توان به جلسه هم­اندیشی با حضور معاونین فرهنگی، مدیران گروه­های معارف و دبیران هم­اندیشی دانشگاه­های استان و اساتید اشاره کرد.

نشست های علمی وحدت حوزه و دانشگاه را باید به عنوان مهمترین برنامه ی دبیرخانه به حساب آورد که در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه و به مناسبت بزرگداشت شهید دکتر مفتح در دوسال اخیر برگزار گردیده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه اساسنامه این دبیرخانه می توانید به سایت دبیرخانه به نشانی www.vahdatuh.ir مراجعه نمایید.

 

سایت دبیرخانه