حجت الاسلام و المسلمین محمد انوری

مرام و راه شهدا را فراموش نکنیم

امروز هم هستند کسانی که علی رغم اینکه ولایت برایشان اثبات شده است اما باز انکار می‌کنند، شهدا را دیده اند و به آنان افتخار می‌کنند اما مرام و راه شهدا را قبول ندارند!

به گزارش واحد اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در مراسم نکوداشت شهدای بمباران ۲۷ دی دانشگاه تبریز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشگاه خاطر نشان کرد: بنا به تعابیر قرآنی شهدا مقام بسیار والایی نزد خداوند متعال دارند؛ تا جایی که میفرماید دارای حیات جاودانه‌ هستند، با این همه اما مهمتر از این جایگاه، راه و مرام شهدا است.

 
حجت الاسلام و المسلمین انوری با اشاره به ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ادامه داد: مهمترین اتفاق بعد از رحلت جانگداز پیامبر اکرم (ص)، شهادت دردانه پیامبر، حضرت فاطمه زهرا (س) بود، اما باید توجه داشت که برای چه این حادثه عظیم رخ داده است؟ هدف و مرام حضرت زهرا(س) به عنوان شهیده ولایت چه بوده است؟
 
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تبریز در تبیین زمینه‌های شهادت حضرت زهرا (س) مطرح کرد: یکی از عوامل شهادت حضرت زهرا (س) ایراد آن خطبه حماسی بود که جریان نفاق و ریشه های نفاق را آشکار کرد و از ولایت امیرالمومنین علی (ع) جانانه دفاع کرد.
 
وی افزود: حضرت فاطمه زهرا (س) در روایتی امام را همچون کعبه می‌دانند، این بدان معناست که امام محل ثقل عالم خلقت است و همه انسانها باید حول این محور باشند و از آن پیروی کنند و جانشان را فدای ولایت کنند.
 
حجت الاسلام والمسلمین انوری با اشاره به نقشه‌های جریان نفاق در صدر اسلام خاطرنشان کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) تنها در پی اثبات ولایت امام علی (ع) نبودند، بلکه مساله اصلی حضرت، افشای خط نفاق و یادآوری نیاز جامعه و بشیریت به حجت الهی بود، چرا که همه‌ی مخالفان حضرت امیر المومنین، در دوران پیامبر به چشم دیده بودند که پیامبر(ص) جانشینی را پس از خود برعهده چه کسی نهاده بود، اما به تعبیر قرآن به خاطر ظلم و برتری جویی که داشتند علی رغم یقینشان منکر ولایت امیرالمومنین (ع) شدند چرا که مرام و راه حضرت را قبول نداشتند.
 
وی ادامه داد: امروز هم هستند کسانی که علی رغم اینکه ولایت برایشان اثبات شده است اما باز انکار می‌کنند، شهدا را دیده اند و به آنان افتخار می‌کنند اما مرام و راه شهدا را قبول ندارند!
 
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تبریز با اشاره به وصیت نامه شهدا افزود: وجه مشترک اکثر وصیتنامه‌های شهدا، سفارش به ولایت فقیه و اطاعت و پیروی از ایشان است، مساله ولایت قطعا بالاتر از شهادت است؛ چون شهدا برای زنده نگهداشتن اسلام و دفاع از ولایت و پاسداشت ارزش‌ها به شهادت نائل شده‌اند.
 
وی با اشاره به وصیتنامه شهید حاج قاسم سلیمانی ادامه داد: وصیتنامه سردار سلیمانی را ببینید که چطور با تمام وجود از ولایت دفاع می‌کند و به اطاعت از ولی فقیه سفارش می‌کند، جا دارد این وصیتنامه متن درس دانشجویان ما باشد.
 
حجت الاسلام والمسلمین انوری با اشاره به آیه شریفه «امّن یّجیب المضطرّ اذا دعاه و یکشف السّوء و یجعلکم خلفاء الارض ءالهٌ مّع الله قلیلاً ما تذکّرون» تاکید کرد: 
یکی از مهمترین مباحث باب ولایت اضطرار و نیاز به حجت و ولی الهی است، شهدا در هنگام شهادت به مقام اضطرار می‌رسند و دستشان در دست ولی خدا قرار می‌گیرد، اگر جامعه هم به مرحله اضطرار به حجت الهی برسد، زمینه‌های ظهور حضرت حجت فراهم می‌شود و ظهور محقق می‌شود.
 
حجت الاسلام محمد انوری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا تاکید کرد:  امروز یاد و خاطره شهدا را گرامی داشتیم که به فرموده رهبری کمتر از شهادت نیست اما وظیفه ما در قبال شهدا به اینجا ختم نمی‌شود، همه ما و مسئولان و آحاد جامعه اسلامی باید شهدا را ناظر بر اعمالمان بدانیم و تلاش کنیم که در انجام مسئولیتمان، در زندگیمان و در همه احوال به مرام و راه شهدا پایبند باشیم.
کلمات کلیدی
میرعلی میرمحمدی
تهیه کننده:

میرعلی میرمحمدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *