به مناسبت گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه

دومین نشست علمی وحدت حوزه و دانشگاه برگزار شد

دومین نشست علمی وحدت حوزه و دانشگاه شامگاه روز سه شنبه (26 آذر) از سوی دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز، دومین نشست علمی وحدت حوزه و دانشگاه شامگاه روز سه شنبه (26 آذر) از سوی دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) برگزار شد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در دومین نشست علمی وحدت حوزه و دانشگاه، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله مفتح و هفته وحدت حوزه و دانشگاه، اظهار داشت: در سال‌های اخیر حرکت‌های خوبی برای تکمیل بحث های نظری وحدت حوزه و دانشگاه انجام گرفته و معتقدم که از مرحله تفاهم نظری در این زمینه عبور کرده‌ایم.

پورمحمدی با بیان اینکه در موضوع وحدت حوزه و دانشگاه، از مرحله تفاهم نظری عبور کرده‌ایم، افزود: معتقدم که با وحدت، صمیمیت و همدلی ایجاد شده در 20 سال گذشته حتی به یک روش‌شناسی در این زمینه دست یافته‌ایم که دفاتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها از موثرترین سازوکارهای آن بوده‌اند.

مدیر حوزه علمیه استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: شهید آیت‌الله دکتر محمد مفتح از جمله روحانیون روشنفکر و روشنگری بود که نقش مهمی در نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) و نزدیکی حوزه و دانشگاه ایفا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مطهری اصل ادامه داد: آیت‌الله مفتح قدم‌های موثری در راه ایجاد وحدت بین حوزه‌ و دانشگاه و دو قشر روحانی و دانشگاهی برداشت.  این روز به پاس تلاش‌های آن بزرگوار روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است.

وی نقش حوزه ودانشگاه را در حل مشکلات جامعه خیلی مهم ارزیابی و تاکید کرد : این دو پایگاه فکری و فرهنگی جامعه می توانند با رصد مسایل و مشکلات فرهنگی،فکری وعملی جامعه هریک با توجه به تخصص و مهارت های خود در حل این مشکلات موثر باشند.

شایان ذکر است در این نشست مقالات حجت‌الاسلام بنی فاطمه (استاد حوزه علمیه تبریز) تحت عنوان “نقش وحدت حوزه و دانشگاه در فرایند معناسازی زندگی “، دکتر رشیدی ( استاد تمام دانشگاه داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز) با عنوان “رویکرد دینی در شناخت طبعیت وطبیعت شناسی در ساحه دین”، دکتر زوارقی (دانشیار دانشگده علوم تربیتی دانشگاه تبریز) با موضوع “تحلیلی بر همکاری های علمی حوزه و دانشگاه با رویکرد علم سنجی” و مقاله وحدت حوزه و دنشگاه در مرحله گذار” توسط آقای دکتر رضایی اکبریه (استادیار دانشگده فیزیک دانشگاه تبریز) ارائه شد.

همچنین در این نشست از چهره های فرهیخته و پیشکسوت حوزه و دانشگاه حجج الاسلام و المسلمین رضایی و وثوقی و جناب آقایان دکتر سید مهدی گلابی و دکتر محمد علینژاد سارخانی تجلیل شد.

در پایان از نویسندگان مقالات برگزیده دومین نشست علمی وحدت حوزه و دانشگاه تجلیل و از پوستر همایش ملی “آینده پژوهی حوزه و دانشگاه با محوریت گام دوم انقلاب” که سال آینده از سوی دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشکاه استان برگزار می شود رونمایی شد.

کلمات کلیدی
تهیه کننده: