حجت الاسلام و المسلمین محمد انوری

آرمانخواهی بدون واقع بینی، به شعار ختم می شود

آرمانخواهی بدون واقع بینی، یا به شعار زدگی ختم می‌شود و یا منجر به برانگیختگی و اعتراض بر علیه اصل آرمانخواهی می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز، به مناسبت روز دانشجو اعضای هیات رئیسه دانشگاه تبریز با دبیران تشکل های دانشجویی دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد انوری؛ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 16 آذر و تبریک روز دانشجو خاطر نشان کرد: پرسش از هویت، مهمترین پرسش پیش روی تشکل‌ها و جنبش دانشجویی است، اگر به این پرسش نتوانیم پاسخ دهیم، وجه تمایزی با سایر عناصر و مجموعه های فرهنگی و سیاسی نخواهیم داشت.

وی افزود: هویت، ویژگی های یک جریان و جنبش فرهنگی و سیاسی را برای ما روشن می کند و نقاط مشترک و وجه تمایز با سایر جریانات را آشکار می‌کند و در این بین، وجه تمایز ما با سایر مجموعه ها، مهمترین عنصر هویتی ما است.

حجت الاسلام انوری با اشاره به مهمترین ویژگی های جنبش های دانشجویی تاکید کرد: آرمانخواهی و آرمانگرایی، مهمترین ویژگی جنبش دانشجویی است که آن را از بقیه جریان ها و احزاب سیاسی متمایز می کند.

وی ادامه داد: جوانانی که در تشکلهای دانشجویی فعالیت می‌کنند با شجاعت تمام، بدون محافظه کاری و سودجویی های سیاسی در پی آرمانهایشان هستند، اما اکثر احزاب و جریان های سیاسی چون در پی قدرت هستند نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند آرمانخواه باشند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز با بیان اینکه آرمانخواهی و آرمانگرایی باید همراه با یک نوع واقع بینی و واقعگرایی باشد، تاکید کرد: اگر آرمانخواهی همراه با یک نوع واقع بینی و واقعگرایی نباشد دچار افراط و تفریط خواهد شد؛ البته واقع بینی به معنای کوتاه آمدن یا محافظه کاری نیست بلکه به این معناست که باید از میان مشکلات و موانعی که در راه رسیدن به آرمان ها وجود دارد راهی برای رسیدن به آرمانها پیدا کنیم.

وی افزود: آرمانخواهی بدون واقع بینی، یا به شعار زدگی ختم می‌شود و یا منجر به برانگیختگی و اعتراض بر علیه اصل آرمانخواهی می شود.

حجت الاسلام انوری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا افزود: ما آرمانهای بزرگی داریم که برای تحقق آنها شهدای زیادی داده ایم، همچون استقلال، آزادی و عدالت؛ که همه این ها به آرمان بزرگ تمدن نوین اسلامی منتهی می‌شود که رهبر فرزانه انقلاب بر آن تاکید دارند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در پایان با اشاره به آرمانهای انقلاب خاطرنشان کرد: برای رسیدن به آرمانهای بزرگ باید از همین واقعیت های اطراف خودمان شروع کنیم. نباید از کارهای کوچک اما مهم و تاثیرگذار به بهانه پرداختن به مسائل بزرگ غافل شویم.

کلمات کلیدی
میرعلی میرمحمدی
تهیه کننده:

میرعلی میرمحمدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *